Evropský dotační kocourkov

čtvrtek 21. listopad 2013 22:16

Pět miliard eur z EU získali na dotacích pěstitelé tabáku. A další peníze jim ještě přitečou. V září přitom europoslanci schválili přísnou tabákovou směrnici, která má za cíl snížit počet kuřáků.  Postup Bruselu, tahouna v boji proti kouření, je kocourkov. 

Na jedné straně se evropští politici pasují do role hlavních ochránců evropského zdraví, na straně druhé jsou to ti samí lidé, kteří na podporu tabáku v posledních deseti letech dali z rozpočtu Evropské unie zemědělcům pěstujícím tabák téměř 130 miliard korun. Paradox ne?

Na začátku letošního října schválil Evropský parlament kontroverzní tabákovou směrnici. Ta mimo jiné počítá s tím, že na pětašedesáti procentech krabičky bude zdravotní varování, mentolové cigarety zmizí z trhu do osmi let, ovocné už za roky tři. Původně chtěli být někteří europoslanci ještě přísnější. Zakázány měly být i slimky. Směrnice rozdělila evropské politiky na dva nesmiřitelné tábory.

Zatímco jedni se oháněli pouze veřejným zdravím, druzí argumentovali kromě zdraví ještě pracovními místy, daněmi a svobodou. Fakt, že směrnice sníží počet kuřáků, je málo pravděpodobný. Naopak, že dojde ke ztrátě pracovních míst, výnosů z daní a nárůstu pašovaní a padělání cigaret je v podstatě jisté.

Euroschizofrenie

Evropská komise v rámci štědrých zemědělských dotací podporuje pěstitele tabáku, mimo jiné aby zachovala pracovní místa. A ta samá Evropská komise přišla s tabákovou směrnicí, která pracovní místa přímo ohrožuje. Paradox, že na jedné straně komise podporuje pěstování tabáku a na straně druhé klade překážky jeho spotřebě, netřeba komentovat.

Ke cti EU je nutno přičíst, že dotace na pěstování kuřiva v posledních letech klesají. Nicméně i když zemědělci dostanou méně peněz na tabák, stále mohou vesele žádat eura na traktory, rozvoj farmy, nebo na údržbu krajiny.

Samozřejmě, problém je mnohem hlubší a nelze ho zjednodušit pouze převodem na zachování respektive rušení pracovních míst. Na tomto názorném příkladu je ale perfektně vidět, jak nesmyslně EU k celé dotační politice přistupuje. Místo, aby se primárně zaměřila na postupné snižování produkce tabáku, tedy začátek celého procesu, soustředí se až na jeho úplný konec, omezování spotřebitele. Unie si za vlastní peníze vypěstuje tabák, zákonem ho zakáže vykouřit a těm nepoučitelným, kteří navzdory kouřili, ještě zaplatí léčení. Trošku jako drbat se levou rukou za pravým uchem.

Závěrem zbývá dodat, že tabák i nadále zůstává na seznamu rostlin podporovaných Evropskou unií. 

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

O demokracii, svobodě slova a vůle, odpovědnosti, nadpráví,... "Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi." T.G.M.

Jsem cestovatel a světoběžník. Liberál a demokrat. Příležitostný spisovatel a fotograf na volné noze. Většinu života se toulám po světě, přesto nezapomínám, kde je doma.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora