Prezident hasič

pondělí 30. září 2013 19:05

České problémy v Bruselu hasil Miloš Zeman. Na půdě Evropského parlamentu podpořil zájmy ČEZu v Bulharsku, slíbil dokončení chybějícího zákona o úřednících a v neposlední řade zkritizoval přísnou tabákovou směrnici. První český přímo volený prezident má málo kdy pravdu, ale pokud ji má, je potřeba to ocenit.

Václav Klaus šel tvrdě proti evropskému integračnímu proudu. Byť se to některým eurooptimistům a Klausovým odpůrcům těžko přiznává, v řadě integračních otázek měl pravdu. Příkladem budiž přijetí, respektive nepřijetí eura. Od jeho nástupce se čekal přesný opak. Eurohujerství.

Vstřícný vůči bruselským návrhům, směrnicím a omezování suverenity jednotlivých členských států měl být eurohujer Miloš Zeman. Byť by za dekádu Klausovy protievropské a protiintegrační revolty mohli být v Bruselu od českých prezidentů už na ledascos zvyklí, první Zemanova návštěva v hlavním městě Evropské unie ale minimálně překvapila.

Zeman se tvrdě opřel do dlouho projednávané a připravované tabákové směrnice. Dokument mimo jiné počítá s výraznějším varovným označením krabiček, či zákazem mentolových a jinak ochucených cigaret. Podle zastánců směrnice, by se měl snížit počet lidí, kteří s kouřením začínají. Podle odpůrců dojde k ohrožení řady pracovních míst, výpadkům v rozpočtech členských zemí unie a především pak k nárůstu černého trhu.

Samotná směrnice přitom budí rozpaky ještě před svým přijetím. Ve všech zemích EU počet kuřáků dlouhodobě klesá rychlostí několika procent ročně i bez ohledu na to, co na krabičkách je, nebo není. Jinými slovy v zemích, kde varovné obrázky na krabičkách už zavedli, počet kuřáků neklesal rychleji než v zemích, kde varování nemají. Se zákazem mentolek je to podobné. V Bruselu se domnívají, že je kouří především mladí. Podle dostupných statistik jsou to ale naopak staří závislí kuřáci. Směrnice tak působí jako další zbytný, populistický a svobodu omezující návrh, který se ale některým europoslancům může před blížícími se volbami náramně hodit.

Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že tabákový průmysl jen v České republice zaměstnává dva tisíce lidí přímo a několik dalších tisíc nepřímo. Přijetí směrnice minimálně část těchto míst ohrozí. Dopady na počet kuřáků přitom ale zůstávají v lepším případě diskutabilní. Navíc i samotní evropští úřednicí přiznávají, že nárůst černého trhu a ilegální import kuřiva z Balkánů je v případě schválení směrnice v podstatě jistý.

Slovy nejvyššího představitele našeho státu to tak skutečně vypadá, že v Bruselu použil prezidentský minimax, byť neměl k dispozici požární vůz, aby uhasil, co bylo v jeho silách, a Českou republiku ochránil před dalším nesmyslným nařízením. Dny příští napoví, jestli je Miloš Zeman jen občasnou virózou zkoušeným prezidentem, nebo i zkušený hasič.  

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

O demokracii, svobodě slova a vůle, odpovědnosti, nadpráví,... "Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi." T.G.M.

Jsem cestovatel a světoběžník. Liberál a demokrat. Příležitostný spisovatel a fotograf na volné noze. Většinu života se toulám po světě, přesto nezapomínám, kde je doma.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora