Vláda bezvládí a mistrní ministři

sobota 27. červenec 2013 12:40

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tahle nějak by mohla vypadat úvodní věta programového prohlášení Rusnokovy vlády. Důvěru pravděpodobně nezíská, a i kdyby náhodou ano, žádné zásadní rozhodnutí činit nehodlá. Marně tak přemýšlím, na co je vláda, která už předem deklaruje, že vládnout nebude. Nebo nechce? 

Je nepochybně složité nebo téměř nemožné pro nově jmenované ministry zorientovat se během pár dní v agendě jim přidělených úřadů. Nicméně priority, které si někteří „Zemanovo-rusnokovi odborníci“ vytyčili, vzbuzují a doufám, že nejen ve mně, přinejmenším pochybnosti. 

 

Ministr dopravy Žák vidí jako jeden z největších problémů kruhové objezdy respektive jejich množství. Bezpochyby to otázka k zamyšlení je, ale že by to měla být nutně priorita v době, kdy nám jde o čerpání miliard z Bruselu, rekonstrukce D1 stojí, dálnice do jižních Čech nevede a na D8 stále vítězí ekoteroristé?

 

Ministr školství Štys pro změnu neví, jestli zavést školné na vysokých školách nebo ne. Nemá na to podle jeho slov vyhraněný názor. Zákon o vysokých školách, jeden z těch nejdůležitějších, kterým by se měl věnovat, radši i proto řešit nebude. Místo toho hodlá prověřit státní maturity a když to bude nutné, udělá prý nějaké změny.   Prima, za poslední tři roky se maturity změní asi po čtvrté. 

 

A nakonec ministr zdravotnictví Holcát, který rovnou usoudil, že novely připravované jeho úřadem nemají v současné Poslanecké sněmovně s největší pravděpodobností šanci na úspěch a raději je odkládá na neurčito. Vlastně až na některé. Mimo jiné odkládá zákon o univerzitních nemocnicích a zákon o zdravotních pojišťovnách. Ten počítal s tím, že by se zrušily dozorčí rady pojišťoven a u VZP by se snížil počet členů ze třiceti na patnáct. Jinými slovy zákon o zdravotních pojišťovnách měl redukovat počet možných trafik. To pana ministra ale netrápí.  Přitom právě tyto dva zákony jsou pro české zdravotnictví, když už ne klíčové tak přinejmenším velice důležité. Léková vyhláška, která je pro občany naprosto zásadní, jelikož se od ní odvíjí, kolik pacienti budou doplácet na prášky, tak v ní pan ministr prioritu také nevidí. Naopak vidí svoje ministerské poslání v novele zákona o omezení prodeje alkoholu a zákazu kouření. Věc sice také důležitá, ale rozhodně ne nezbytná, kterou by bylo potřeba vyřešit hned. Důvod, proč dostává právě tento zákon prioritu, je ten, že se na něm dá získat relativně hodně „politických bodů“. K ostatním podstatně důležitějším zákonům se ministr Holcát nakonec pravděpodobně vůbec nedostane. Těm populistickým, i když asi také neprojdou, tak těm patřičnou pozornost věnovat bude. Typické.  

 

Výčet ministrů a jejich „brilantních nápadů“ by mohl pokračovat. Ne náhodou se říká, že méně je někdy více. Kdyby se jmenování pánové zamysleli a místo populistických výkřiků se věnovali skutečným problémům, byť by za ně získali možná méně politických bodů, udělali by lépe. Nicméně stále platí, jestli volby tak předčasné, jestli vládu tak s důvěrou a jestli s důvěrou, tak ochotnou dělat potřebné změny. Kočkopes bude vždycky na nic.

 
Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

O demokracii, svobodě slova a vůle, odpovědnosti, nadpráví,... "Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi." T.G.M.

Jsem cestovatel a světoběžník. Liberál a demokrat. Příležitostný spisovatel a fotograf na volné noze. Většinu života se toulám po světě, přesto nezapomínám, kde je doma.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora