Africké odcházení. Nelson Mandela umírá

úterý 25. červen 2013 00:35

Přijít může kdykoliv, vyrovná se s ní málokdo a neunikne jí nikdo. Občas o ní podvědomě přemýšlíme všichni a stejně, když nakonec přijde, nejsme připraveni. Nelson Mandela leží na pokraji života a smrti na nemocničním lůžku a jeho čas ubíhá tak nějak rychleji. 

Dvacet sedm let strávil zavřený ve studené a vlhké kobce na ostrově Robben Island, větší skále někde v Atlantiku. Odsouzen byl za sabotáže a terorismus, důvody k jeho uvěznění byly ale především politické. V kriminálu přežil tuberkulózu i nucené práce v dolech.

Bojoval proti rasové nerovnosti a bezpráví. Černoši, alespoň v očích Mandely, už neměli být rasou podřadnou.  Když musel, obětoval svobodu vlastní svobodě vlastního národa.

Jako první černošský prezident Jihoafrické republiky dokázal přivést k jednomu stolu dva dříve nesmiřitelné tábory a právem si za to zasloužil Nobelovu cenu míru. Jakkoliv bylo jeho samotné prezidentování sporné, nikdo mu neupře fakt, že dokázal vrátit vlastnímu národu hrdost a svobodu.

Nelson Mandela může žít ještě roky, stejně tak může umřít každou chvíli.  „Je čas nechat ho jít,“ řekl jeho blízký přítel a další bojovník proti apartheidu. Život nejznámějšího černošského bojovníka za svobodu a rovnoprávnost si zaslouží obdiv a úctu už teď. Vždycky bude patřit mezi nejvýznamnější osobnosti dvacátého století podobně jako Nicolas Winton, Winston Churchill, nebo třeba František Fajtl, František Peřina a bezpočet dalších, kteří neváhali obětovat život vlastní pro životy ostatních. 

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

O demokracii, svobodě slova a vůle, odpovědnosti, nadpráví,... "Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi." T.G.M.

Jsem cestovatel a světoběžník. Liberál a demokrat. Příležitostný spisovatel a fotograf na volné noze. Většinu života se toulám po světě, přesto nezapomínám, kde je doma.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora