Kde končí liberální demokracie a začíná regulační „diktatura“

čtvrtek 23. květen 2013 11:04

Ministr zdravotnictví před nedávnem pro deník Metro uvedl:  „Marihuanu jsem nikdy nezkusil, ale osobně si myslím, že alkohol v mnohých případech dělá populaci podstatně hůře než měkké drogy.“ Možná, kdyby si trávu občas na ministerstvu zakouřili, měl by jejich úřadem připravovaný „protikuřácký“ zákon dočista jinou podobu. 

Podle koncepce přirozeného práva končí svoboda jednotlivce tam, kde začíná svoboda druhého. V liberální demokracii by toto mělo být metou nepřekročitelnou. Žádná demokracie není dokonalá a už vůbec ne ta naše. Ale proč si hraje stát na naše lepší druhé já a snaží se nás chránit proti našim vlastním špatnostem, jako bychom sami nebyli schopni racionálního úsudku? Možnost samostatného svobodného rozhodnutí se nepřipouští.

V Evropě se stalo módním regulovat a omezovat, hlavně fungující podnikání. Když pak byznys přestane po čase fungovat, tak se začne dotovat. Srdce úředníka zaplesá. České ministerstvo zdravotnictví by rádo zůstalo „in“ a tak se hodlá regulovat jako smyslu-zbavené. Podle jím připravovaného „protikuřáckého“ zákona, který paradoxně o kouření zas až tak není, by se alkohol nesměl prodávat na tržnicích a v prodejních automatech, zakázány by měly být také automaty na cigarety. S tímto se dá v celku bez problému souhlasit. Proč ale návrh zákona nařizuje restauratérům, jaké pití a za kolik smějí prodávat? Hospodští budou muset napříště nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levněji než alkoholický. V praxi to pro hospodské nebude fakticky nic znamenat, je to ale především otázka principiální, proč má stát tendenci toto regulovat. Opravdu si někdo, kdo šel původně na pivo, dá raději vodu z kohoutku, jen proto, že bude o dvě koruny levnější?

No a konečně je tu i dokola omílaná kapitola o zákazu kouření v restauracích, jako jedna ze součástí výše zmiňovaného zákona. Stát by měl především podporovat taková opatření, která výrazně znesnadní přístup k tabáku mladistvým a ne se snažit pomocí regulací ovlivňovat skupinu, která se už jen velice těžko ovlivnit nechá. Tou skupinou jsou myšleni pochopitelně dlouholetí kuřáci. Pokud skutečně žijeme v liberální demokracii, za kterou se považujeme, tak v té by všichni bez rozdílu měli mít možnost vybrat si a svobodně se rozhodnout. Nikdo nemusí do kuřácké hospody ani jít ani v ní pracovat, stejně tak by ale měla existovat možnost provozovat podnik, ve kterém je povoleno si u piva připálit.

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

Bohumil Krejčí

O demokracii, svobodě slova a vůle, odpovědnosti, nadpráví,... "Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi." T.G.M.

Jsem cestovatel a světoběžník. Liberál a demokrat. Příležitostný spisovatel a fotograf na volné noze. Většinu života se toulám po světě, přesto nezapomínám, kde je doma.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora